Joonas Koukka on seuraava Huiman omista pojista joka on tehnyt sopimuksen alkavalle kaudelle. Joonas on Huiman lupaavia nuoria poikia jonka viime kausi osittain meni pilalle sattuneen jalkavaivan takia.
Parina edellisenä kautena edustuksessa pelejä on tullut 3 kappaletta kumpanakin kautena ja marraskuussa syntyi myös avauspisteet paikallisvastustaja Kipinää vastaan käydyssä pelissä. Lukiossa opiskeleva Joonas on pelannut vielä suurimman osan minuuteista U19 joukkueessa.
Aloitin koripallon harrastamisen noin 6-vuotiaana pomppukerhossa. Mukavimmat muistot koriksesta ovat tulleet erilaisista turnauksista nuorempana. Tavoitteena ensi kaudella on yrittää pelata ehjä kausi ja kehittyä pelaajana. Jalka ei ole vielä ihan täysin kunnossa, mutta kuntoutus etenee hyvää vauhtia. Mielestäni parhaat ominaisuuteni ovat pelinlukutaito ja sinnikkyys. Kehitettävää on vielä erityisesti heittämisessä.
Edustuskoripallojaosto toivottaa Joonakselle loistavaa kautta ja paljon onnistumisia!
