Huiman naisten korisjoukkue rakentaa mahtavaa kevättä – sunnuntaina tärkeä vierasvoitto nuorten voimin

Kirjoittaja:  Heini Konola  |  8.2.2026

Teksti: Seppo Pänkäläinen
Kuva: Heini Konola

Äänekosken Huiman naisilla oli sunnuntaina käsissään ja jaloissaan tärkeä koripallon I divisioonan ottelu. Illan pelissä vastaan asettui lahtelainen Team Lemkem. Ennen iltaa joukkueet olivat sarjataulukossa kahden pisteen erolla kotijoukkueen eduksi. Kummankin heittovoima on kaudella ollut yhtä vahvaa, vain puolustamisessa on ollut eroa lahtelaisten eduksi. Kumpikin on lisäksi pelannut viime aikoina hyvin.

Mutta Lahdessa oli sunnuntaina lopulta vain yksi joukkue. Huima voitti vieraspelin 58-72 (29-41). Tapa, jolla Huima ottelun voitti, oli häikäisevä. Huiman nuoret pelaajat olivat ratkaisuhetkillä avainasemassa. Kaikesta tästä voi jatkossa syntyä jotain suurta.

Ottelu alkoi tasaisena miekkailuna, joten oli luontevaa, että ensimmäinen jakso päättyi 18-18.

Toisella jaksolla Huima terästäytyi ja voitti sen 11-23. Näin ollen puoliajalla Huima johti 29-41. Tämä oli käytännössä ottelun ratkaisumomentum.

Ensimmäisellä puolikkaalla Huima oli parempi kakkosissa ja kolmosissa, ainostaan levypallot menivät melkein tasan. Kotijoukkueesta onnistui moni mutta pienillä pistemäärillä. Huimasta sen sijaan onnistui harvempi mutta isommilla tehopisteillä.

Toisella puolikkaalla Huima ei antanut emäntäjoukkueelle mitään mahdollisuuksia. Erityisen ilahduttavaa oli, että ratkaisuhetkillä Nelli Hänninen ja Eimi Peura olivat täyttä rautaa rohkeilla ja onnistuneilla heitoillaan. Hänninen teki 14 pistettä. Myös Tiia Konola, Jenna Viljakainen ja Juuli Jämsén pelasivat hienon ottelun.

Emmi Kariukin poissaollessa tarvittiin kaikkien panosta. Nelli Hännisen heitot onnistuivat tänään. Samoin Eimi Peura pelasi hyvin. Meillä on kaksi peliä jäljellä runkosarjaa. B-lohkon jatkopaikka on ihan meidän omissa käsissä, Huiman päävalmentaja Marianne Koskinen totesi pelin jälkeen.

Voiton myötä Huima nousi sensaatiomaisesti noviisina runkosarjassa yhdenneksitoista (B-lohkon jatkopaikalle), jopa ohi Jyväskylän JBA:n.

Seuraavaksi huimattaret pelaavat vieraissa Hyvinkään Pontevaa vastaan 15. helmikuuta. Koskisen mukaan Ponteva on viime aikoina parantanut peliään.

Huima Basketball